Rozmieszczenie urządzeń w szafie rack zależy od wyboru konstrukcji korpusu. Na rynku istnieje duży asortyment szaf i stojaków – otwartych, zamkniętych, wiszących, stojących. W związku z tym nie może istnieć jedna uniwersalna zasada dotycząca rozmieszczenia sprzętu. Jednak istnieją zalecenia, które będą odpowiednie dla wszystkich. Omówmy je bardziej szczegółowo.

Porady dotyczące rozmieszczenia urządzeń w szafie rack

  • Ciężkie urządzenia powinny być na dole, a lekkie – na górze, aby zapewnić stabilność i zapobiec przechyłom. Ponadto, taka konfiguracja pomoże zmniejszyć ryzyko przegrzania. Rozmieszczenie urządzeń, które generują dużo ciepła na dole, przyczyni się do lepszego chłodzenia.
  • Urządzenia o podobnej głębokości najlepiej umieszczać obok siebie w celu optymalizacji przestrzeni i ułatwienia dostępu.
  • Zaplanowanie organizacji systemu kablowego z wyprzedzeniem pomoże uniknąć zamieszania.
  • Nie wypełniaj szafy całkowicie urządzeniami, aby nie ograniczyć wentylacji i nie pogorszyć ogólnego reżimu cieplnego.

Pamiętajcie, że optymalne rozmieszczenie urządzeń w szafie rack nie tylko zapewnia efektywną pracę całego systemu. To również zapewnia więcej swobody przy wymianie lub dodawaniu poszczególnych elementów. Jeśli na początku eksploatacji nie uwzględnimy tych kwestii, znacznie utrudni to pracę.

Sprzęt i akcesoria do szaf serwerowych

W szafach i stojakach instaluje się sprzęt serwerowy oraz telekomunikacyjny. Ciężkie urządzenia, takie jak serwery, zasilacze UPS i magazyny sieciowe, umieszcza się na dole. Natomiast lżejszy sprzęt, jak przełączniki oraz aktywne/pasywne urządzenia sieciowe, instaluje się na górnych poziomach stojaka.

Dla optymalnej organizacji przestrzeni mogą się przydać różne akcesoria do szaf serwerowych, takie jak półki, wentylatory, organizer kabli i inne.

Takie akcesoria oraz same szafy serwerowe można nabyć u nas, bezpośrednio od producenta, co zapewnia niezawodność i jakość sprzętu.